Dlaczego warto się szczepić – Środa z Profilaktyką z NFZ

dlaczego warto się szczepić grypa przeziębienie COVID-19 szczepienia Środa z Profilaktyką Sanatorium Poniatowa

Zima to okres wzmożonych zachorowań, wśród których dominują przeziębienie, grypa i COVID-19. W ramach „Środy z Profilaktyką” – akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia mówimy o ważnej roli szczepień jako skutecznym i bezpiecznym sposobie ochrony przed chorobami zakaźnymi.

Grypa – co to za choroba, profilaktyka, leczenie, powikłania

Grypa to nie zwykłe przeziębienie – to groźna, ostra choroba zakaźna, która w postaci powikłań może w konsekwencji stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Starsze osoby mają niższą odporność, ciężej przechodzą grypę i COVID-19 może u nich dojść do zaostrzenia chorób przewlekłych oraz pojawić się wirusowe zapalenie płuc czy mięśnia sercowego jako powikłanie. Szczepienie zmniejsza to ryzyko.

Profilaktyka to nie tylko ochrona nas samych, ale również naszych bliskich oraz społeczności, w której żyjemy. Eksperci podkreślają, że istnieją konkretne kroki, które każdy z nas może podjąć, aby zminimalizować ryzyko zachorowania.

Grypa a przeziębienie i COVID-19

O tym, jakie są różnice między grypą a przeziębieniem i COVID-19; jak odróżnić objawy tych chorób oraz jakie mogą być powikłania przeczytasz w artykule Przeziębienie, grypa czy COVID-19? Jak to rozpoznać?

Zapraszamy też do obejrzenia filmu na kanale Akademia NFZ, gdzie o objawach grypy, powikłaniach i profilaktyce mówią nasi eksperci: dr nauk medycznych Michał Świerszcz, kierownik Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gliwicach oraz dr Paweł Mieszczański, zastępca dyrektora ds. medycznych SP ZOZ Szpitala MSWiA w Katowicach im. Sierżanta Grzegorza Załogi.


Dla kogo szczepionki są bezpłatne, a dla kogo ze zniżką? Kto płaci za podanie szczepienia? Kto może Cię zaszczepić? O tym dowiesz się z poradnika: Szczepienia przeciw grypie, COVID-19 i pneumokokom. Co warto wiedzieć?

Środy z Profilaktyką – akcja Narodowego Funduszu Zdrowia

Środa z Profilaktyką to cykliczna akcja edukacyjna Narodowego Funduszu Zdrowia o profilaktyce chorób i promocji zdrowia.

W każdą środę, wspólnie z ekspertami, omawiamy inny, ważny aspekt naszego zdrowia. Szeroko współpracujemy z organizacjami pacjenckimi. Edukujemy osoby w różnym wieku, także osoby starsze, które jeszcze nie potrafią odnaleźć się w życiu z chorobą.

Zagadnienia „Śród z Profilaktyką” powiązane są z najważniejszymi ogólnopolskimi lub międzynarodowymi inicjatywami prozdrowotnymi (np. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą) oraz tematami kluczowymi dla NFZ (otyłość, cukrzyca, obecne i nowe programy profilaktyczne, raporty NFZ oraz kampanie edukacyjne).

Formuła akcji zachęca popularyzuje i wspiera postawy prozdrowotne, pomaga w budowaniu odpowiedzialności za własne zdrowie i zacieśnia współpracę z organizacjami pacjenckimi.

    Napisz komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*

    Skip to content