Uroczyste poświęcenie nowej Kaplicy Szpitalnej

kaplica szpitalna poświęcenie Biskup Adam Bab ołtarz krzyż opieka duszpasterska Samodzielne Publiczne Sanatorium Gruźlicy i Chorób Płuc w Poniatowej

W niedzielę 19 maja 2024 roku o godzinie 15:00 w naszym Szpitalu odbyła się ważna dla wszystkich pracowników i pacjentów uroczystość. Ksiądz Biskup Adam Bab, Biskup Pomocniczy Archidiecezji Lubelskiej przebywający z wizytą w Parafii pw. Ducha Świętego w Poniatowej odwiedził również nasz Szpital, aby poświęcić nową Kaplicę Szpitalną. Dekret w sprawie poświęcenia Kaplicy Szpitalnej i nadania jej wezwania „Matki Bożej Nieustającej Pomocy” wydał Arcybiskup Metropolita Lubelski Stanisław Budzik. Nowa Kaplica Szpitalna zapewnia znacznie lepsze warunki do modlitwy niż dotychczasowa.

Nowa Kaplica Szpitalna uroczyście poświęcona przez Biskupa

Ksiądz Biskup w słowie skierowanym do obecnych na uroczystości zwrócił uwagę na godzinę i dzień, w którym nowa Kaplica Szpitalna została poświęcona. Mówił, że godzina 15:00 to godzina Miłosierdzia – a ono jest niezwykle ważne w takim miejscu jak Szpital. Święto Zesłania Ducha Świętego dla Szpitala, który zajmuje się chorobami płuc i oddychaniem, również ma symboliczne znaczenie – Duch Święty przychodzi w powiewie wiatru.

„Kaplica pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w budynku Samodzielnego Publicznego Sanatorium Gruźlicy i Chorób Płuc w Poniatowej jest miejscem, gdzie wszyscy pacjenci, którzy niekiedy przez długi okres czasu dochodzą do zdrowia, będą mogli również zadbać o siły duchowe. Uczestnictwo w Eucharystii, indywidualna modlitwa przy Jezusie Eucharystycznym jest największym darem, który dzięki powstaniu kaplicy zyskają nie tylko pacjenci, ale również cały personel, który leczy i pielęgnuje chorych. Powierzając Matce Bożej Nieustającej Pomocy – Patronce Kaplicy Szpitalnej, dziękuję wszystkim zaangażowanym w jej powstanie, a w sposób szczególny Panu Dyrektorowi Przemysławowi Choinie za tę piękną inicjatywę troski o ciało i duszę wszystkich pacjentów” – powiedział Ksiądz Michał Guz, Kapelan Samodzielnego Publicznego Sanatorium Gruźlicy i Chorób Płuc w Poniatowej.


Nowa Kaplica Szpitalna zapewnia komfortowe warunki do osobistej modlitwy oraz udziału w Mszach Świętych

Nowa Kaplica Szpitalna znajduje się w budynku głównym Szpitala w Pawilonie A na poziomie -1. Do tej pory pacjenci mogli korzystać z prowizorycznej Kaplicy, która znajdowała się w oddzielnym budynku i żeby do niej dotrzeć, trzeba było wyjść na zewnątrz. Było to dużą niedogodnością dla pacjentów, którzy chcieli z niej skorzystać. W nowym miejscu pacjenci i ich rodziny będą mieli komfortowe warunki do osobistej modlitwy i uczestnictwa w Mszach Świętych.

„Otwarcie nowej Kaplicy jest dużym wydarzeniem dla naszej szpitalnej społeczności, personelu medycznego, ale przede wszystkim pacjentów. Ta nowa przestrzeń duchowa, poświęcona Matce Boskiej Nieustającej Pomocy, będzie miejscem na chwilę refleksji i wewnętrznej równowagi” – powiedział Przemysław Choina, Dyrektor Samodzielnego Publicznego Sanatorium Gruźlicy i Chorób Płuc w Poniatowej.

kaplica szpitalna ołtarz krzyż opieka duszpasterska Samodzielne Publiczne Sanatorium Gruźlicy i Chorób Płuc w Poniatowej

Za nami pierwsza Msza Święta w nowej Kaplicy Szpitalnej

Pierwszą uroczystą Mszę Świętą odprawił Kapelan Szpitala – Ksiądz Michał Guz, życząc sobie i nam, aby tych Mszy odbyło się w tym miejscu jeszcze wiele.

W uroczystym nabożeństwie w nowo otwartej Kaplicy Szpitalnej wzięli udział Pani Aneta Poniatowska, Zastępca Burmistrza Miasta Poniatowa, a także pacjenci i pracownicy Szpitala.

19 maja 2024 r. w Święto Zesłania Ducha Świętego o godzinie 15:00 w naszym Szpitalu odbyła się ważna dla wszystkich…

Opublikowany przez Samodzielne Publiczne Sanatorium Gruźlicy i Chorób Płuc w Poniatowej Niedziela, 19 maja 2024

    Napisz komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*

    Skip to content