Medycyna podróży – Środa z Profilaktyką w OW NFZ

Medycyna podróży środa z Profilaktyką w OW NFZ grafika

Wyjazdy w tropiki i do krajów subtropikalnych są coraz popularniejsze. Niestety, im częściej tam jeździmy, tym większe ryzyko groźnych chorób. Jak się przed nimi chronić? Odpowiedź znajdą Państwo w najnowszym artykule z cyklu Medycyna podróży!

W tropikalnych strefach klimatycznych najczęściej występują:
• malaria
• żółta gorączka (żółta febra)
• gorączka krwotoczna denga
• dur brzuszny.

Co zrobić, aby bezpiecznie spędzić czas w podróży?

Wykonanie szczepień ochronnych to najlepszy sposób zabezpieczenia przed zachorowaniem w czasie podróży lub po jej zakończeniu. Uodpornienie najlepiej rozpocząć ok. 6-8 tygodni przed planowanym wyjazdem. Niektóre szczepienia wymagają podania kilku dawek w określonym schemacie szczepienia.

Medycyna podróży: Działaj profilaktycznie!

➜ Przed wyjazdem w egzotyczne miejsce odwiedź lekarza specjalistę medycyny morskiej i tropikalnej. Stosuj się do jego zaleceń – dostosuje je do miejsca, terminu i charakteru Twojego wyjazdu.

➜ Zaszczep się. Weź pod uwagę nie tylko szczepienia obowiązków w danym kraju, ale też zalecane.

➜ Spakuj apteczkę podręczną, środki odstraszające komary (o odpowiednio wysokim stężeniu), odpowiednie ubrania.

➜ Zabierz książeczkę szczepień.

➜ Jeśli wybierasz się do kraju, w którym możesz zarazić się malarią, ustal z lekarzem odpowiednią dla siebie chemioprofilaktykę przeciwmalaryczną.

Więcej o tym, jakie choroby grożą nam w klimacie tropikalnym i jak przygotować się do podróży dowiedzą się Państwo z lektury materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia:

   Medycyna podróży – materiały edukacyjne

Zapraszamy również do obejrzenia filmu na kanale Akademia NFZ, gdzie o tym, jak zapobiec tym zakażeniom, mówi nasz ekspert — dr n. med. Szymon Nowak z Kliniki Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych, Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Środy z Profilaktyką – Medycyna podróży

To cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia, dedykowana profilaktyce chorób i promocji zdrowia. To dzień regularnej edukacji zdrowotnej.

Każda środa to inny, ważny aspekt naszego zdrowia. Szeroko współpracujemy z organizacjami pacjenckimi. Edukujemy osoby w różnym wieku, także osoby starsze, które jeszcze nie potrafią odnaleźć się w życiu z chorobą.

Zagadnienia „Śród z profilaktyką” powiązane są z najważniejszymi ogólnopolskimi lub międzynarodowymi inicjatywami prozdrowotnymi (np. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą) oraz tematami kluczowymi dla NFZ (otyłość i cukrzyca, obecne i nowe programy profilaktyczne, raporty NFZ oraz kampanie edukacyjne).

Formuła akcji ma na celu zachęcać pacjentów do działania, popularyzować i wspierać postawy prozdrowotne, uczyć odpowiedzialności za własne zdrowie, zacieśniać współpracę z organizacjami pacjenckimi, a także budować pozytywny wizerunek NFZ wśród pacjentów.

Źródło: https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow/medycyna-podrozy-sroda-z-profilaktyka-w-ow-nfz,616.html

    Napisz komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*

    Skip to content