Profilaktyka POChP (Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc) jest tematem dzisiejszej „Środy z Profilaktyką” – akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia. Czy ta choroba na pewno nas nie dotyczy?
POChP – co to za choroba, przyczyny, leczenie, profilaktyka
W Polsce na POChP (Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc) choruje ponad 2 miliony osób. Większość pacjentów nie wie, że przyczyną kaszlu i duszności może być właśnie ta przewlekła choroba. Nierozpoznana lub późno rozpoznana skraca życie chorych o 10-15 lat. POChP to choroba wielonarządowa – proces zapalny toczy się w płucach, ale jego skutki odczuwa cały organizm.
„Wcześnie rozpoznana choroba obturacyjna płuc to wczesne wdrożenie leczenia i dłuższe życie w zdrowiu. W razie niepokojących objawów – duszności wysiłkowej, kaszlu – zgłoś się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej” – zaleca dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, specjalista chorób wewnętrznych i alergologii.
Profilaktyka POChP: Projekt edukacyjny „…liczy się każdy oddech”
Narodowy Fundusz Zdrowia, we współpracy z organizacjami pacjenckimi i świadczeniodawcami, prowadzi działania w zakresie realizacji wieloletniego projektu edukacyjnego „…liczy się każdy oddech”. Celem projektu jest upowszechnienie informacji o astmie i przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc – POChP, edukacja zdrowotna pacjentów oraz poprawa jakości usług świadczonych przez świadczeniodawców.
Tytuł projektu został użyczony przez Polską Federację Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP – www.astma-alergia-pochp.pl
„Astma – choroba, z którą można żyć” – seria filmów edukacyjnych
Między innymi o tym, jak zadziałać profilaktycznie dowiedzą się Państwo z lektury materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia:
Profilaktyka POChP – MATERIAŁY EDUKACYJNE
„Zapraszamy również do obejrzenia filmu na kanale Akademia NFZ, gdzie o o tym jak rozpoznać POChP, jakie wykonać badania i w jaki sposób skutecznie leczyć, a przede wszystkim zapobiec tej chorobie” – zachęca dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, specjalista chorób wewnętrznych i alergologii.
Środy z Profilaktyką – akcja Narodowego Funduszu Zdrowia
Środy z Profilaktyką to cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia, dedykowana profilaktyce chorób i promocji zdrowia. To dzień regularnej edukacji zdrowotnej. Każda środa to inny, ważny aspekt naszego zdrowia. Szeroko współpracujemy z organizacjami pacjenckimi. Edukujemy osoby w różnym wieku, także osoby starsze, które jeszcze nie potrafią odnaleźć się w życiu z chorobą. Zagadnienia „Śród z profilaktyką” powiązane są z najważniejszymi ogólnopolskimi lub międzynarodowymi inicjatywami prozdrowotnymi (np. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą) oraz tematami kluczowymi dla NFZ (otyłość i cukrzyca, obecne i nowe programy profilaktyczne, raporty NFZ oraz kampanie edukacyjne).